Visi jaunumi

Strīdīgas epizodes decembrī: skaidro tiesneši

04.01.2024

Dalīties:

LBS Tiesnešu komisija turpina skaidrot dažādas interesantas, sarežģītas epizodes no spēlēm Latvijā, lai izglītotu visus basketbola vidē iesaistītos cilvēkus.

1. epizode

BK “Ogre” spēlētājs Nr.7 ieņem pozīciju soda laukumā, vienlaikus BK “Ogre” spēlētājs Nr.4 liek aizsegu un, pēc kontakta ar “BC Prometey” spēlētāju Nr.21, krīt. Tiesneši fiksē piezīmi aizsargam.

[Video]

Skaidrojums – nepareizs tiesnešu lēmums.

Noteikumu punkts 33.7: Aizsegs tiek traktēts kā nepareizs, ja, kontakta brīdī, aizsega licējs ir bijis kustībā, un netiek ievērots laika un distances princips. Bija jāfiksē piezīme uzbrukumā par nepareizi veidotu aizsegu.

2. epizode

“VEF Rīga” spēlētājs Nr.9 dodas ātrajā uzbrukumā, vienlaikus BK “Liepāja” spēlētājs Nr.27 iestājas ceļā “VEF Rīga” spēlētājam Nr.3. Kontakta rezultātā BK “Liepāja” spēlētājs Nr.27 krīt, un tiesneši fiksē piezīmi aizsargam.

[Video]

Skaidrojums – pareizs tiesnešu lēmums.

Ņemot vērā, ka kontakta brīdī “VEF Rīga” spēlētājam Nr.3 rokās nav bumba, situācijai ir piemērojams noteikumu 33.5. punkts. Proti, spēlējot aizsardzībā pret spēlētāju, kurš nekontrolē bumbu, laika un distances princips tiek ņemts vērā. Spēlētājs, kurš nekontrolē bumbu, ir tiesīgs brīvi kustēties pa laukumu un ieņemt jebkuru vietu, kuru nav jau aizņēmis cits spēlētājs. Savukārt, lai aizsarga darbības traktētu kā atļautas, jāievēro sekojoši pamatprincipi:

– aizsargs nedrīkst ieņemt pozīciju pārāk tuvu un/vai pārāk ātri kustībā esoša pretinieka ceļā, tādējādi nedodot pretiniekam pietiekoši daudz laika vai distances, lai apstātos vai mainītu kustības virzienu.

– distance ir tieši proporcionāla pretinieka ātrumam, bet ne mazāk kā viens solis.

– aizsargs ir atbildīgs par savstarpēju kontaktu ar pretinieku, ja tas neievēro laika un distances elementus, ieņemot savu sākotnējo pareizo aizsardzības pozīciju.

– tiklīdz aizsargs ir ieņēmis sākotnējo pareizo aizsardzības pozīciju, tas ir tiesīgs kustēties, lai strādātu aizsardzībā. Aizsargs nedrīkst liegt pretiniekam tikt garām, izvirzot savas rokas, plecus, gurnus vai kājas pretinieka ceļa. Aizsargs drīkst pagriezties sava cilindra ietvaros, lai izvairītos no traumas.

Ņemot vērā, ka aizsargs neievēroja visus noteikumu 33.5. punkta nosacījumus, ir jāfiksē piezīme aizsargam.

3.epizode

BK “Liepāja” spēlētājs Nr.35 izcīna atlēkušo bumbu un dodas ātrajā uzbrukumā, kad pret viņu noteikumu pārkāpj “Keila Coolbet “spēlētājs Nr.40. Tiesneši fiksē piezīmi aizsargam.

[Video]

Skaidrojums – pareizs tiesnešu lēmums.

Aizsargs ir ieņēmis pareizu aizsardzības pozīciju atbilstoši noteikumu 33.3 punkta nosacījumiem un cenšas izsist uzbrucējam bumbu. Ievērojot noteikumu 37.1.1. punkta nosacījumus, spēles tiesnesis novērtēja situāciju un secināja, ka aizsarga izdarītais pārkāpums neatbilst nevienam no noteikumos uzskaitītajiem nesportiskas piezīmes kritērijiem.

4.epizode

BK “Liepāja” spēlētājs Nr.7 izdara metienu pa grozu, taču bumba neskar groza stīpu. Atskan signāls par BK “Liepāja” uzbrukuma laika beigām, vienlaikus “Keila Coolbet” spēlētājs Nr.3 izcīna bumbu. BK “Liepāja” spēlētājs Nr.15 no aizmugures izsit viņam bumbu un gūst divus punktus.

[Video]

Skaidrojums – pareizs tiesnešu lēmums.

Saskaņā ar noteikumu 14.1.1 punktu komandas bumbas kontrole sākas, kad kāds no tās spēlētājiem driblē vai tur rokās bumbu. Ievērojot notiekumu 50.1. 1.punktu, proti, ka uzbrukuma laika operatoram ir jāuzsāk vai jāatjauno uzbrukuma laika atskaite brīdī, kad komanda iegūst bumbas kontroli, tiesneši nekonstatēja pārkāpumu.

5.epizode

“Rīgas Zeļļi” spēlētājam Nr.37 nodota bumba tās ievadīšanai spēlē aiz gala līnijas. Viņš piespēlē bumbu “Rīgas Zeļļi” spēlētājam Nr.14, kurš, atrodoties lēcienā, mēģina piespēlēt to atpakaļ. Neizdodas, viņš uz brīdi zaudē kontroli pār bumbu, tomēr saglabā to un piespēlē “Rīgas Zeļļi” spēlētājam Nr.37. Tiesneši nekonstatē pārkāpumu.

[Video]

Skaidrojums – pareizs tiesnešu lēmums.

Saskaņā ar noteikumu 24.1.3.punktu uzskatāms, ka spēlētājs, kurš nejauši zaudējis un pēc tam atguvis kontroli pār bumbu laukumā, nav uzsācis driblu, līdz ar to Rīgas Zeļļi spēlētājam Nr.14 bija tiesības piespēlēt bumbu Rīgas Zeļļi spēlētājam Nr.37.