Visi jaunumi

Strīdīgas epizodes: skaidro tiesneši

12.02.2024

Dalīties:

LBS Tiesnešu komisija turpina skaidrot dažādas interesantas, sarežģītas epizodes no spēlēm Latvijā, lai izglītotu visus basketbola vidē iesaistītos cilvēkus.

1.epizode

“VEF Rīga” spēlētājs Nr.0 izdara auta iemetienu, piespēlējot bumbu “VEF Rīga” spēlētājam Nr.9. Vienlaicīgi ar viņu bumbu uz īsu brīdi saķer arī “Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.37, un bumba izslīd abiem spēlētājiem no rokām. “VEF Rīga” spēlētājs Nr.9 atgūst bumbas kontroli, tomēr, sperot soli atpakaļ, pārkāpj laukuma centra līniju, un tiesneši fiksē centra auta pārkāpumu.

[Video]

Vērtējums – pareizs tiesnešu lēmums.

Skaidrojums – ievērojot noteikumu 32.1.1. punkta nosacījumus, proti, ka piezīme ir noteikumu pārkāpums, kas saistīts ar neatļautu savstarpēju kontaktu ar pretinieku spēlētāju, spēles tiesnesis novērtēja situāciju un secināja, ka, ieķeroties bumbā, “Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.37 nav pārkāpis noteikumus un kontakts ar BK “VEF Rīga” spēlētāju Nr.9 bijis noteikumu robežās. Savukārt, atbilstoši noteikumu 30.2 punkta nosacījumam komanda, kura kontrolē bumbu tās uzbrukuma zonā, nedrīkst pieļaut, ka bumba tiek neatļauti atgriezta aizsardzības zonā, tātad tiesneši pareizi fiksējuši centra auta pārkāpumu.

2.epizode

“Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.2 izdara metienu no 3 punktu zonas. Tas nav precīzs. Vienlaikus “Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.14 un “VALMIERA GLASS VIA” spēlētājs Nr.33 cīnās par vietu zem groza un atlecošo bumbu. Tiesneši fiksē piezīmi “VALMIERA GLASS VIA” spēlētājam Nr.33. Pēc savstarpējas apspriedes tiesneši pieņem lēmumu izmantot video atkārtojuma sistēmu (Instant replay system), pēc kā fiksē nesportisku piezīmi “Rīgas Zeļļi” spēlētājam Nr.14 par sitienu pa seju “VALMIERA GLASS VIA” spēlētājam Nr.13, kuram piešķir tiesības izpildīt divus soda metienus. Savukārt bumbu nodod “Rīgas Zeļļi” komandai ievadīšanai spēlē tās uzbrukuma zonā aiz gala līnijas.

[Video]

Vērtējums – pareizs tiesnešu lēmums, bet nepareiza procedūra, atsākot spēli.

Skaidrojums – saskaņā ar noteikumu F-3.3. punktu situācijās, kad notikusi nesportiska rīcība, kuru tiesneši nav nekavējoties fiksējuši, tiesneši ir tiesīgi apturēt spēli un izmantot video atkārtojuma sistēmu, lai pārbaudītu iespējamu nesportisku rīcību. Gadījumā, ja tiesneši konstatē nesportisku rīcību, piešķirtie sodi jāīsteno secībā, kādā notikuši pārkāpumi. Tiesneši rīkojās pareizi, piešķirot nesportisku piezīmi “Rīgas Zeļļi” spēlētājam Nr.14 par sitienu pa seju Valmiera Glass VIA spēlētājam Nr.13 un tiesneši pareizi rīkojās, piešķirot divus soda metienus “VALMIERA GLASS VIA” spēlētājam Nr.13. Tomēr attiecībā uz piemērotā soda izpildi tiesneši neievēroja atbilstošu procedūru, proti, bumba bija jānodod “VALMIERA GLASS VIA” komandai auta iemetienam uzbrukuma zonā aiz sānu līnijas pie pagarinātās soda metiena līnijas ar uzbrukuma laiku 14 sekundes.

3.epizode

“Pärnu Sadam” spēlētājs Nr.7 uzsāk caurgājienu un tiesneši fiksē piezīmi BK “Liepāja” spēlētājam Nr.1. Pēc savstarpējas apspriedes tiesneši pieņem lēmumu izmantot video atkārtojuma sistēmu (Instant replay system), pēc kā fiksē nesportisku piezīmi “Pärnu Sadam” spēlētājam Nr.7 par sitienu pa seju BK “Liepāja” spēlētājam Nr.1, kuram piešķir tiesības mests divus soda metienus. Pēc tiem bumbu atdod BK “Liepāja” komandai auta iemetienam uzbrukuma zonā aiz sānu līnijas pie pagarinātās soda metiena līnijas ar 14 sekundēm uzbrukuma laiku.

[Video]

Vērtējums – pareizs tiesnešu lēmums.

Skaidrojums – saskaņā ar noteikumu F-3.3. punktu situācijās, kad notikusi nesportiska rīcība, kuru tiesneši nav nekavējoties fiksējuši, tiesneši ir tiesīgi apturēt spēli un izmantot video atkārtojumu sistēmu, lai pārbaudītu iespējamu nesportisku rīcību. Gadījumā, ja tiesneši konstatē nesportisku rīcību, sodi par konstatētiem pārkāpumiem jāīsteno secībā, kādā notikuši pārkāpumi. Šajā gadījumā sākotnēji BK “Liepāja” spēlētājs Nr.1 pārkāpa noteikumus pret “Pärnu Sadam” spēlētāju Nr.7, kam sekoja “Pärnu Sadam” spēlētāja Nr.7 sitiens pa seju BK “Liepāja” spēlētājam Nr.1. Tiesneši atbilstoši pārkāpumu secībai noteica soda mērus un ievēroja atbilstošu procedūru.

4.epizode

BK “Ventspils” spēlētājs Nr.2 uzsāk uzbrukumu no aizsardzības zonas pārejot uzbrukuma zonā un BK “Ventspils” spēlētājs Nr.23 laukuma vidū veido aizsegu, kā rezultātā “BC Propmetey” spēlētājs nokrīt. Tiesneši fiksē piezīmi uzbrukumā par nepareizi veidotu aizsegu.

[Video]

Vērtējums – pareizs tiesnešu lēmums.

Skaidrojums – pamatojoties uz noteikumu punktu 33.7: aizsegs tiek traktēts kā nepareizs, ja, kontakta brīdī aizsega licējs ir bijis kustībā, abas kājas neatrodas pie grīdas un netiek ievērots laika un distances princips. Ņemot vērā, ka BK “Ventspils” spēlētājs Nr.23 kontakta brīdī ir kustībā uz priekšu un neievēro laika un distances principu, tiesneši pareizi fiksē piezīme uzbrukumā par nepareizi veidotu aizsegu.

5.epizode

“Latvijas Universitāte” spēlētājs Nr.15 saņem bumbu soda laukumā un uzsāk metiena fāzi, tiesneši fiksē piezīmi “VEF Rīga” spēlētājam Nr.45, tomēr neskaita gūto grozu un piešķir divus soda metienus.

[Video]

Vērtējums – pareizs tiesnešu lēmums.

Skaidrojums – saskaņā ar noteikumu 15.1.2 punktu, ņemot vērā, ka pret “Latvijas Universitāte” spēlētāju Nr.15 noteikumi tika pārkāpti metiena fāzē, bet spēlētājs guva grozu vienlaikus veicot pārkāpumu “nostaigāts”, tiesneši rīkojas pareizi, neieskaitot gūto grozu un piešķirot divus soda metienus.