Visi jaunumi

Strīdīgās epizodes oktobrī: skaidro tiesneši

14.11.2023

Dalīties:

Pirmais mēnesis jaunajā sezonā ir aizvadīts un LBS Tiesnešu komisija atgriežas ar pēdējos gados jau ierasto skaidrojumu par dažādām interesantām, sarežģītām epizodēm no spēlēm Latvijā, lai izglītotu visus basketbola vidē iesaistītos cilvēkus.

1.epizode

BK “Ogre” spēlētājs Nr.1 izcīna atlēkušo bumbu un dodas ātrajā uzbrukumā, kad pret viņu noteikumus pārkāpj BK Liepāja spēlētājs Nr. 27. Tiesneši sākotnēji fiksē parasto piezīmi, taču pēc savstarpējas apspriedes pieņem lēmumu fiksēt nesportisko piezīmi. BK “Liepāja” treneris pieprasa galvenā trenera izaicinājumu. Pēc video atkārtojuma noskatīšanās tiesneši lēmumu nemaina un fiksē nesportisko piezīmi.

Video

Skaidrojums – pareizs tiesnešu lēmums.

Nesportiskajām piezīmēm ir 4 kritēriji. Šis pārkāpums tiek traktēts kā nesportisks, pamatojoties uz noteikumu punktu 37.1.1. 3. punktu: Nevajadzīgs, neatļauts kontakts no aizsardzības spēlētāja, lai apturētu ātro uzbrukumu, necenšoties spēlēt bumbā. Šī noteikuma interpretācija ir spēkā līdz brīdim, kad sākas metiena fāze.

Tāpat saskaņā ar noteikumu F.4.1. punktu visās spēlēs, kurās tiek nodrošināta video atkārtojuma sistēma (Instant replay system), visas spēles garumā galvenajam trenerim ir tiesības pieprasīt vienu galvenā trenera izaicinājumu attiecībā uz noteikumu F.3. punktā norādītajām epizodēm, proti, tuvākajam tiesnesim pieprasot pārskatīt tiesnešu pieņemto lēmumu, izmantojot video atkārtojuma sistēmu.

2.epizode

BK “Ventspils” spēlētājs Nr.5 dodas ātrajā uzbrukumā un gūst divus punktus, pret uzbrucēju noteikumus pārkāpj BK “VEF Rīga” spēlētājs Nr.45. Viens no tiesnešiem fiksē pārkāpumu BK “VEF Rīga” spēlētājam Nr.45, savukārt otrs tiesnesis fiksē kļūdu uzbrucējam – nostaigāts. Tiesneši apspriežoties vienojas fiksēt nostaigātu un grozu neieskaita.

Video

Skaidrojums – pareizs tiesnešu lēmums.

Šajā situācijā pēc dribla pabeigšanas bumba tika satverta kreisās rokas plaukstā, kad labā kāja bija pie zemes. Spēlētājs turpināja kustību (kreisā, labā, kreisā) un izpildīja metienu pa grozu, tātad divu soļu vietā tika izpildīti trīs soļi. Noteikumu punkts 25.2.1: spēlētājs drīkst spert divus soļus un izpildīt metienu/dot piespēli, ja, saķerot bumbu, viena kāja atrodas uz zemes.

3.epizode

BK “Liepāja” spēlētājs Nr.1 dodas caurgājienā un piespēlē bumbu soda laukumā BK “Liepāja” spēlētājam Nr.27, kurš izpilda metienu pa grozu, taču bumbu bloķē BK Ogre spēlētājs Nr.21. Tiesneši epizodi atstāj bez svilpes.

Video

Skaidrojums – nepareizs tiesnešu lēmums.

Bija jāieskaita divi punkti, jo bumba tika bloķēta brīdī, kad tā atradās virs stīpas un bija lejupejoša.

Pamatojoties uz noteikumu punktu 31.2.1, gūtie punkti jāskaita, ja bumba atrodas virs stīpas un tā tiek bloķēta brīdī, kad krīt uz leju vai tiek bloķēta pēc tam, kad ir atsitusies pret vairogu.

4.epizode

BK “Ventspils” spēlētājs Nr.23 dodas caurgājienā uz grozu, viņam ceļā iestājas “Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.14. BK “Ventspils” spēlētājs pirms kontakta atdod rezultatīvu piespēli BK “Ventspils” spēlētājam Nr.15, kurš gūst divus punktus. “Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.14 pēc kontakta ar BK Ventspils spēlētāju Nr.23 krīt, un tiesneši fiksē piezīmi uzbrukumā, kā arī neskaita gūto grozu.

Video

Skaidrojums – nepareizs tiesnešu lēmums.

Ņemot vērā, ka “Rīgas Zeļļi” spēlētājs Nr.14, izvirzot kājas, liedz pretiniekam tikt garām, šajā situācijā ir jāfiksē piezīme aizsargam. Kontakta brīdī bumba vairs neatradās BK “Ventspils” spēlētāja Nr.23 rokās. Situācijai ir piemērojams noteikumu 33.5. punkts: Spēlējot aizsardzībā pret spēlētāju, kurš nekontrolē bumbu, laika un distances princips tiek ņemts vērā. Spēlētājs, kurš nekontrolē bumbu ir tiesīgs brīvi kustēties pa laukumu un ieņemt jebkuru vietu, kuru jau nav aizņēmis cits spēlētājs. Savukārt, lai aizsarga darbības traktētu kā atļautas, jāievēro sekojoši pamatprincipi:

– aizsargs nedrīkst ieņemt pozīciju pārāk tuvu un/vai pārāk ātri kustībā esoša pretinieka ceļā, tādējādi nedodot pretiniekam pietiekoši daudz laika vai distances, lai apstātos vai mainītu kustības virzienu;

– distance ir tieši proporcionāla pretinieka ātrumam, bet ne mazāk kā viens solis;

– aizsargs ir atbildīgs par savstarpēju kontaktu ar pretinieku, ja tas neievēro laika un distances elementus, ieņemot savu sākotnējo pareizo aizsardzības pozīciju.

– tiklīdz aizsargs ir ieņēmis sākotnējo pareizo aizsardzības pozīciju, tas ir tiesīgs kustēties, lai strādātu aizsardzībā. Aizsargs nedrīkst liegt pretiniekam tikt garām, izvirzot savas rokas, plecus, gurnus vai kājas pretinieka ceļa. Aizsargs drīkst pagriezties sava cilindra ietvaros, lai izvairītos no traumas.

5.epizode

“AVIS UTILITAS Rapla” komandai pienākas bumba uzbrukuma zonā aiz laukuma gala līnijas un uzrukumā atlikusi 1 sekunde. “AVIS UTILITAS Rapla” spēlētājs Nr.4, ievadot bumbu spēlē, trāpa ar bumbu BK “Ogre” spēlētājam Nr.25, un bumba atstāj laukumu. Tiesneši identificē, ka laika un uzbrukuma laika operators ir novēloti uzsākuši laika atskaiti, tāpēc pieņem lēmumu izmantot video atkārtojuma sistēmu, lai noteiktu precīzu uzbrukuma laiku. Pēc video atkārtojuma sistēmas izmantošanas tiesneši konstatē, ka kopš brīža, kad bumba pieskārās BK “Ogre” spēlētājam Nr.25, līdz brīdim, kad bumba atstājusi laukuma robežas paiet 1 sekunde.

Video

Skaidrojums – Pareizs tiesnešu lēmums.

Ievērojot to, ka novēloti tika uzsākta uzbrukuma laika atskaite, secināms, ka, kopš brīža, kad bumba pieskārās BK “Ogre” spēlētājam Nr.25, līdz brīdim, kad bumba atstājusi laukuma robežas paiet 1 sekunde, līdz ar to, “AVIS UTILITAS Rapla” uzbrukuma laiks ir beidzies. Pamatojoties uz noteikumu F.3.3. 4.punktu tiesneši ir tiesīgi izmantot video atkārtojuma sistēmu, lai noteiktu precīzu spēles un uzbrukuma laiku, gadījumā, ja notikuši spēles vai uzbrukuma laika darbības traucējumi. Atbilstoši noteikumu 50.1. 2. punktam uzbrukuma laika operatoram ir jāuzsāk uzbrukuma laika atskaite brīdī, kad bumba pieskaras vai to aizskar jebkurš spēlētājs laukumā. Savukārt, saskaņā ar noteikumu 50.2. 1.punktu, uzbrukuma laika atskaite ir jāaptur brīdī, kad bumba ir atstājusi laukuma robežas.