Pafbet LBL finālsērija: “VEF Rīga” dramatiskā cīņā izrauj devīto titulu

28.07.2022

Ceturtdien, 19. maijā, Pafbet Latvijas Basketbola līgas finālsērijas piektajā spēlē “VEF Rīga” dramatiskā galotnē pārspēja BK “Ventspils” (93:92) un sērijā līdz četrām uzvarām guva virsroku ar 4:1. “VEF Rīga”  Latvijas čempionu titulu izcīnīja devīto reizi (iepriekš 2011-2013, 2015, 2017, 2019-2021). Ventspilniekiem 11.reizi sudrabs (arī 10 tituli un 5 bronzas). Par finālsērijas vērtīgāko spēlētāju atzīts Kristers Zoriks (“VEF Rīga”).  Bronzas medaļas izcīnīja BK “Ogre”.

“VEF Rīga” – BK “Ventspils” 93:92 (25:18, 40:50, 67:68). Sērijā 4:1

Pirmajās spēlēs 94:80, 88:93, 89:65, 98:74.

Rīdzinieki spēli sāka ar pārliecību, 11. minūtē panākot vērā ņemamu pārsvaru – 27:18. Taču “Ventspils” atbilde bija ne mazāk iespaidīga, ar ātrumu uzbrukumā un agresivitāti aizsardzībā veicot iespaidīgu izrāvienu (2:21!), pārņemot iniciatīvu un vadību – 29:39 (17. minūtē). Iegūto pārsvaru viesi nosargāja līdz puslaika beigām (40:50), krietni precīzāk izmantojot iespējas uzbrukt no tuvās distances (2p. 7/18 – 14/18).

Otrā puslaika sākumā ventspilnieku pārsvars pieauga līdz 13 punktiem (44:57), bet “VEF Rīga” atbildēja ar 17:2 izrāvienu, atjaunojot intrigu. Mājiniekiem gan neizdevās tikt tālāk par 71:68 un divas minūtes pirms beigām tuvu uzvarai atkal bija “Ventspils” (83:90). Taču pēdējo vārdu spēlē, sērijā un visāsezonā ar8 punktiem teica Kristers Zoriks – 90:90, 90:91, 93:91 un 93:92.

Visā spēlē “VEF rīga” minimāls pārsvars tālmetienos (11/28 – 10/31) un cīņā pie groziem (40-37), kā arī mazāk kļūdu (8-11). Ventspilnieki labāk uzbruka no tuvās un pustālās distances (2p. 23/43 – 24/33).

“VEF Rīga” komandai Kristers Zoriks guva 20 punktus un izdarīja 10 rezultatīvas piespēles, Aleksandrs Madsens 17+7 atl., Māris Gulbis 12, Anrijs Miška 11+7 atl.

BK “Ventspils”:  Lerijs Tomass 18, Artūrs Ausējs 17 (7 piesp.), Guntis Sīpoliņš 16, Kristaps Mediss 12, Deniss Krestiņins 11+7 atl.)

4:1 ir populārākais LBL finālcīņu iznākums – tā beigušās 9 sērijas.

**

Pafbet LBL čempionāta 2021./2022. gada sezonas balvas saņēma: Aizsardzības speciālists – Kristaps Dārgais (BK “Ogre”), Progress – Dāvids Vīksne (“Latvijas Universitāte”), Darbs ar līdzjutējiem – (“VEF Rīga”), Koleģialitāte – Ralfs Pleinics (BK “Ventspils”), treneris – Jānis Gailītis (“VEF Rīga”), Solis uz priekšu – Guntis Endzels (“Latvijas Universitāte”).

**

Par trīskārtējiem Latvijas čempioniem kļuva Artis Ate, Māris Gulbis, Emīls Krūmiņš unsoms Aleksandrs Madsens, otrais tituls Kristeram Zorikam, Iļjam Gromovam un Raivo Butirinam, pirmo reizi par Latvijas čempionu kļuva Anrijs Miška, kā arī amerikāņi Džeilans Railijs, Rons Karijs, Raišons Hemonds un ukrainis Vitālijs Zotovs.

“VEF Rīga” galvenais treneris Jānis Gailītis savu komandu līdz čempionu titulam aizvadījis piekto reizi (iepriekš 2017., 2019.-2021. gadā), titulu skaitā panākot Armandu Krauliņu (1993.-1995., 2000.-2001.). Starp treneriem līderis ir Kārlis Muižnieks – 6 tituli (5x ar BK “Ventspils”, 1x ar “Barons/LMT”).

LBL vēsturē visvairāk čempionu titulu ieguvis Kristaps Purnis, kurš no 1994. līdz 2007. gadam “Brocēnu” un BK “Ventspils” sastāvā par Latvijas čempionu kļuva 11 reizes. Seko Sandis Valters (“Brocēni”, “ASK Rīga”, “VEF Rīga”, BK “Ventspils”) – 9 tituli, Mārtiņš Skirmants (“Brocēni”, BK “Ventspils”, “Barons”) – 7, Arnis Vecvagars, Aigars Vītols un Ainars Bagatskis – pa 6.