Visi jaunumi

Pafbet LBL: debitantu uzmirdzēšana, pieredze pret jaunību, kokosriekstu smalkmaizīte…

17.05.2024

Dalīties:

*treneru un komandu kapteiņu viedoklis

Klāt pavasaris un Latvijas Basketbola līgas saldais ēdiens – finālsērija! Turklāt jaunā sastāvā: desmitkārtējie valsts čempioni “VEF Rīga” pret tikai pirmo sezonu līgā aizvadošo komandu “Rīgas Zeļļi”. Šī sezona bija bagāta pārsteigumiem – debitanti spēja iemantot arī basketbolam nepietuvinātu cilvēku uzmanību, pieredzējušie spēlētāji atrada jaunus ceļus uz labākiem rezultātiem, visām komandām bijuši vieglāki un smagāki piedzīvojumi un pārdzīvojumi.

Vēsturiska sezona. Šī sezona LBL bija īpaša un jebkāds finālsērijas iznākums paliks vēsturē. Saimē tika uzņemta jauna dalībniece – komanda “Rīgas Zeļļi”. Debitanti noteikti ieradās pamanīti – ne tikai komandas krāsu – rozā un violeta –,  bet arī rezultāta dēļ. Pārrakstīta vēsture – kā debitantei sasniegts LBL fināls un arī Latvijas basketbola Užavas kausa fināls, kas noteikti bija pārsteigums daudziem basketbola ekspertiem. “VEF Rīga” šogad cīnās par savu 11. titulu. Ja izdosies uzvarēt, būs apsteigta Ventspils komanda (līdz šim arī 10 tituli).

Sarežģītākie pretinieki. Sezona komandām ir bijusi bagāta ar visa spektra emocijām. Izcīnītas negaidītas uzvaras pār līgas līderiem, protams, piedzīvoti arī sāpīgi zaudējumi, kas sapurināja komandas un lika “atdzīvoties” uz nākošajām spēlēm. Komandu treneru un kapteiņu aptaujā par sezonas sarežģītāko pretinieku atdzīti čempioni “VEF Rīga” un kurzemnieki BK “Liepāja”. Rīdzinieku spēkam papildus komentāri nav nepieciešami, savukārt liepājnieki pārsteidza, ceturtdaļfinālā pārspējot pamatturnīrā augstāku vietu izcīnījušo Ogres komandu.

Pārsteigumi un atklājumi. Komandai “Rīgas Zeļļi” izdevās pārsteigt ne tikai ar spilgtu vizuālo tēlu, bet arī īpašiem trikiem. Par vienu no sezonas mazajiem pārsteigumiem kļuva pludmales volejbolista Aleksandra Samoilova došanās laukumā komandas sastāvā, atvēlētajās minūtēs gūstot 2 punktus. Sezonas pārsteigumu un atklājumu pulciņam pievienojās 18 gadus jaunais Roberts Blūms (“VEF Rīga), kas ar savu sniegumu neatstāja vienaldzīgu līdzjutējus, pretiniekus un arī trenerus. Roberts regulārajā sezonā vidēji katrā spēlē laukumā pavadīja 22 minūtes un  guva 12 punktus. Tāpat Blūmam junioram izdevās uzstādīt līgas sezonas rekordu – vienā spēlē gūstot 41 punktu. Par sezonas patīkamo pārsteigumu kļuvis arī BK “Liepāja” aizsargs Kristaps Ķilps, kas iepriekšējās sezonās rādīja salīdzinoši nestabilu sniegumu, bet šosezon spēja kļūt par komandas līderi: pamatturnīrā vidēji spēlē 15,5 punkti, LBL izslēgšanas spēlēs vidēji 24 punkti.

Labākā atmosfēra. Lai arī vidzemniekiem cīņa par medaļām noslēdzās jau izslēgšanas spēļu pirmajā sērijā, sezonas laikā “VALMIERA GLASS/VIA” līdzjutēji vienmēr bija parūpējušies par to, lai spēlēs būtu laba atmosfēra – to atzīst gan treneri, gan arī spēlētāji. Protams, arī citām komandām mājas spēles bijušas un ir īpašas, un gaisotne zālē – vislabākā. Par to paldies kaislīgajiem līdzjutējiem, kas vienmēr atbalsta savas komandas un paliek uzticīgi gan veiksmēs, gan neveiksmēs.

Pēdējo sekunžu burvība. Ikvienas spēles īpašā pievilcība slēpjas sīvā intrigā, kad uzvarētāju noskaidro pēdējās sekundēs. Šādos mirkļos ir svarīgi, lai laukumā ir spēlētāji, kuriem uzticas visa komanda un treneris. Pēc treneru vairākuma atzinuma, šosezon izšķirošās spēļu epizodēs treneri un partneri laukumā vislabprātāk vēlējušies redzēt “VEF Rīga” spēlētājus Džaizeku Lotiju (Jaizec Jordan Lottie) un Pīdžeju Paipu (PJ Pipes).

Spēles diena nav iedomājama bez…. Katram spēlētājam karjeras laikā izveidojusies sava spēļu dienas rutīna, kas palīdz parādīt labāko sniegumu. Kāds spēles dienu nevar iedomāties bez kārtīgas maltītes, kādam tā ir diendusa. Neiztikt bez humora, noteikti lielākajai daļai spēles diena nav iedomājama bez kafijas, bet vismaz vienam spēlētājam – bez mīkstas kokosriekstu smalkmaizītes!

Vizuālais tēls. Formas ir identifikācijas zīmes, ar ko atšķirt komandas laukumā. Katrai komandai formas izveide ir īpašs stāsts un process – tiek atrastas piemērotākās krāsas, elementi, komandas logo – ikvienai detaļai ir īpaša nozīme. Komandu kapteiņi un treneri par stilīgākajām atzīst BK “Ventspils” formas, kuru autors ir bijušais komandas spēlētājs Dāvis Lejasmeiers.

Treneri. Par labākajiem sezonas treneriem kolēģi atzīst finālistu vadītājus – Jāni Gailīti un Juri Umbraško. Jau devīto sezonu “VEF Rīga” galvenā trenera amatā strādājošais Jānis Gailītis spējis kolēģu un komandas kapteiņu acīs izpelnīties arī kolorītākā trenera godu, un teju katrā spēlē izcēlies ar īpašām epizodēm, kas neatstāj vienaldzīgu līdzjutēju. Kopā ar Jāni Gailīti kolēģi kolorītāko treneru godā izvirza arī BK “Ventspils” bosu Gintu Fogelu.

MVP. Par sezonas vērtīgākā spēlētāja balvu treneru un kapteiņu lokā īstas vienprātības nav. Izvirzīti trīs pretendenti – puertorikāņu uzbrucējs Arnaldo Torro Barea, kas regulārajā sezonā vidēji spēlē guva 12 punktus un ir sezonas līderis atlēkušo bumbu izcīnīšanā (pamatturnīrā 12,1; finālsērijā 12,8). MVP godam izvirzīts arī “VEF Rīga” uzbrucējs Gregs Vitingtons, kurš skatītājus priecēja ar skaisti pārtvertām bumbām un regulārajā sezonā vidēji spēlē guva 15,3 punktus, kā arī kanādietis Aizeja Ozborns (“Rīgas Zeļļi”). Osborns vidēji laukumā pavadījis gandrīz 31 minūti, kuru laikā gan pamatturnīrā, gan finālsērijā vidēji guvis 15 punktus.

Motivācijai. Noslēgumam dažas frāzes un dziesmas, kas spēlētājus un komandas ieliek “nākamajos ātrumos”:
Frāzes:
“Vīri, vinnējam savus individuālos “matchup” (divcīņas)!”
“Ieliec ručkā!”
“Vēsu prātu, karstu sirdi – ejam un izdarām līdz galam!”
“Vienmēr + 1%!”

Dziesmas:
“Citi Zēni” – “Cits līmenis”
Mesa – “Vērtības”
“Rammstein” – “Ausländer”
“Olas” ft. Esmeralda – “Nārnija”
Doja Cat – “Paint The Town Red”
Avicii – “Addicted to You”

Paldies komandām, līdzjutējiem par sezonu un izturību!